Czy czytanie pomaga w nauce angielskiego?


Czy czytanie pomaga w nauce angielskiego?


Czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej...

A prawda jest taka, że czytanie w jakimkolwiek języku to magia, która niesie za sobą więcej walorów aniżeli aspekty czysto edukacyjne literatury faktu. Coraz więcej osób sięga po książkę w celu zrelaksowania się, czy też umilenia czasu wolnego. Fakt jest taki, iż czytanie wpływa na rozwój mózgu oraz zdecydowanie zwiększa kompetencje językowe. Jeśli pragniesz usprawnić swoją biegłość językową, sięgnij po książkę napisaną w docelowym języku. Dlaczego? Dowiesz się za chwilę... :)


Co prawda, jak to powiedziała J.K. Rowling: "Umysł nie jest książką, którą można otworzyć i przeczytać", ale książka dotrze do naszego umysłu i sprawi, że ten urośnie niczym mięsień pielęgnowany na siłowni. Jeśli dopiero raczkujemy w posługiwaniu się językiem obcym, nie warto od razu rzucać się na skomplikowane powieści. Na początek wystarczą krótkie i proste lektury, które pozwolą naszemu mózgowi przyzwyczaić się do naturalnego języka, gdyż język tekstu pisanego jest poprawniejszy i bogatszy, gdyż autor miał więcej czasu na dobór odpowiednich słów i struktur.

Pomyślicie sobie pewnie: "ale ja wielu słów nie rozumiem, a sprawdzanie ich w słowniku jest męczące". A ja Ci odpowiem: "to nic... i zostaw ten słownik". Skup się na czytaniu i spróbuj zgadnąć słowo z kontekstu. Jeśli uznasz je za wartościowe, to zakreśl jest lub zapisz na oddzielnej kartce, a potem sprawdź w słowniku i wróć do wybranego fragmentu. A po pewnym czasie, wraz z rozwinięciem kompetencji językowych możesz sięgać po coraz to trudniejsze lektury. Jak już pisałam wcześniej, najważniejsza jest SYSTEMATYCZNOŚĆ, więc poświęć te 15-20 min dziennie na naukę wybranego języka.

No a teraz odpowiedź na pytanie "Dlaczego?". :)

Pamiętasz obraz siłowni z 1 stycznia, gdzie siłownie pękają w szwach? Tak, tak, ćwiczenia są bardzo modne, ale często ćwicząc nasze ciało zapominamy o naszym umyśle, a czytanie to właśnie doskonałe ćwiczenie mózgu, ponieważ pobudza korę wzrokową, obszary odpowiadające za zdolności językowe oraz ulepsza układ limbiczny, a także różne obszary pamięci, co za tym idzie zwiększa się ilość połączeń między neuronami mózgu i usprawnia się komunikacja obu półkul. Czytanie to również doskonały środek antystresowy, który pomaga także w walce z depresją i bezsennością, przy czym spowalnia proces starzenia mózgu i działa prewencyjnie przeciw takim chorobom jak demencja, czy też choroba Alzheimera. No i oczywiście, wielokrotnie powtarzana kwestia- czytanie poprawia koncentrację i pobudza wyobraźnię!

No a poza tym, osoby uczące się języków obcych żyją dłużej... :)





Comments