Jak mówić- płynnie czy poprawnie?

Jak mówić- płynnie czy poprawnie?

Większość naszych rodaków charakteryzuje blokada przed mówieniem. 90% osób uczących się języków boi się komunikować ustnie w obawie przed byciem wyśmianym za błędy. A jeśli już się odważą, to pojawiać się problem zastanawiania się i analizowania poprawności wypowiedzi.

Więc jak to jest- mówić szybko, dużo, ale z błędami, czy postawić na poprawność językową?



Jeśli język przez nas stosowany używany jest w życiu codziennym i w sytuacjach nie wpływających na jakość naszego życia, pamiętajcie, że najważniejsze jest to, aby móc przekazać informacje, niezależnie od tego, czy stosowana przez nas gramatyka jest w 100% poprawna.

Najtrudniej jest... zacząć. Wybierając ćwiczenia językowe poprawiające nasze umiejętności mówienia w języku obcym, stawiajmy na zasadę 50/50- połowa zadań pozwalająca usprawnić naszą płynność, a druga połowa skupiająca się na poprawności gramatycznej i leksykalnej. Z czasem poziom języka zmieni się na tyle, iż wyeliminujemy większość błędów językowych.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o komunikację w języku obcym, jest unikanie tzw. kalek językowych. Jeśli chcemy użyć jakiegoś powiedzenia czy też porównania, np. "słoń nadepną mu na ucho", zamiast tłumaczyć je dosłownie, poszukajmy jego odpowiednika w języku, którego używamy, np. [EN] have tin ear [DE] total unmusikalisch sein, gdyż dosłowne tłumaczenie tego wyrażenia nie miałoby najmniejszego sens i wprowadziłoby naszego rozmówcę w zakłopotanie. Dlatego też, zawsze powtarzam swoim uczniom, iż nie należy uczyć się pojedynczych słów, ale całych wyrażeń.

Summa summarum, nadejdzie taki moment, gdy nasza wiedza połączy się z płynnością i mówienie nie będzie już tematem tabu samym w sobie. A im więcej słuchamy i używamy języka, tym bardziej intuicyjnie podchodzimy do jego użycia.





Comments