Jakiego języka obcego warto się uczyć?
"Język - ukształtowany społecznie system budowania wypowiedzi, używany
w procesie komunikacji interpersonalnej. Na język składają się dwa elementy:
otwarty zbiór znaków, zbudowanych z fonemów, morfemów, wyrazów, stałych
zwrotów i wyrażeń reguły łączenia i tworzenia znaków (fonologia, morfologia,
składnia)."
Money, money, money... ?
Kto w dzisiejszych czasach nie zna angielskiego, ten "przegrał życie". Może brzmi to okrutnie, ale prawda jest taka, że angielski jest wymagany przy praktycznie każdym ogłoszeniu o pracę. Co więcej, oprócz języka angielskiego często wymagany jest również drugi język obcy, a znajomość tych mniej standardowych ma nam zagwarantować dobrą pensję i szybko się zwrócić.
Co prawda znajomość języków obcych nie stanowi gwarancji wysokiego wynagrodzenia, jednakże w połączeniu z innymi umiejętnościami i kwalifikacjami jest to czynnik, który może pomóc nam w osiągnięciu wyższych zarobków. Jak wynika z ogólnopolskiego badania Sedlak & Sedlak, językami przyszłości nie są już niemiecki, rosyjski, czy francuski, ale za to warto inwestować w języki "nietypowe", takie jak: chiński, węgierski czy szwedzki.
Nie samą kasą żyje człowiek!
Niewątpliwie standard życia polaków zwiększył się w porównaniu do poprzednich dekad, co za tym idzie, częściej wyjeżdżamy na wakacje poza granice naszego kraju. Mówi się, że "nieznajomość prawa szkodzi", ale warto również dodać, że bardzo często szkodzi nam nieznajomość języków i kultury kraju, do którego wyjeżdżamy. Różnice kulturowe i językowe mogą znacznie utrudnić nam pobyt w danym miejscu, dlatego zawsze przed wyjazdem za granicę warto poczytać co nieco o jego kulturze i spróbować nauczyć się kilku podstawowych zwrotów. Choć czasem istnieje szansa, że jeśli jedziemy do kraju, którego języka nie znamy, dogadamy się również akurat w tym języku, który nie jest nam obcy.
A może migowy?
Wkraczając w krainę języków nietypowych nie zapominajmy o języku migowym. Mimo, iż odbiega on delikatnie od definicji podanej na samym początku, jest to nadal narzędzie pozwalające nam porozumieć się z drugim człowiekiem. Nauka tego języka z pewnością wyróżni nas w społeczeństwie, ale także i na rynku pracy, który staje się coraz bardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym. A co więcej, zaspokoimy naszą ciekawość i zdobędziemy nowe zainteresowanie.
Więc jaki język wybrać?
Nie ma na to prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od środowiska w jakim się znajdujemy, naszych planów i kariery. Powyżej znajdziecie kilka podpowiedzi, ale wybierzmy coś, co będzie sprawiało nam przyjemność, pozwoli na samorealizację, zachęci do pogłębiania wiedzy lingwistycznej i kulturowej, a przede wszystkim da nam szanse na wyróżnienie się z tłumu.
Ale przy tym wszystkim, nie zapominajmy o szlifowaniu naszego języka ojczystego! No i kto wie... może będąc za granicą to on okaże się kluczem do naszego sukcesu.
Comments
Post a Comment