Jak efektywnie uczyć się języków?

Jak efektywnie uczyć się języków?


Ah, jakby było miło, gdyby już po pierwszych zajęciach można było zacząć płynnie posługiwać się językiem. Niestety, to jest nieosiągalne, jednakże dzisiaj przedstawię Wam kilka wskazówek, które, mam nadzieję, pomogą Wam w efektywniejszej nauce.




1. Czytaj wszystko, co Ci wpadnie w ręce.


Jak już wspominałam tu, czytanie w języku obcym pomaga. Jeśli nie jesteście fanami literatury, to poszukajcie stron na Facebooku, które pokrywają się z interesującą Was tematyką i są prowadzone w języku obcym, którego się uczycie. Tak naprawdę, warto czytać nawet i napisy na produktach spożywczych. Nie dość, że uczymy się nowych słów, to jeszcze wiemy, co jemy. :P

2. Notuj słówka.


Warto mieć przy sobie mały notes (każdy ma takowy w swoim smartphonie) i zapisywać tam nowe słówka, za każdym razem, gdy wpadną Ci w oko. Warto wyrobić w sobie ten nawyk, bo to naprawdę działa! ;)

3. Rozmawiaj z ludźmi.


I nie mam tu na myśli pisania na czacie. Warto znaleźć kogoś, z kim będziecie mogli porozmawiać na żywo w docelowym języku. Nawet jeśli miałaby to być rozmowa przez Skype, zmusza to do aktywnej komunikacji, co jest najlepszą formą z możliwych. No bo do czego nam język jeśli nie do komunikowania się?

4. Obserwuj podcasty lub kanały YouTube


W lutym podałam Wam linki do stron pomocnych w nauce języka angielskiego (tu). Dobra wiadomość jest taka, że każdy język ma tysiące takich pomocnych stron. Warto więc znaleźć coś, co Cię zainteresuje i zainspiruje i sięgać po to jak najczęściej. Wiele jest kanałów na YouTube, które do nauki języka podchodzą w sposób rozrywkowy, co przełamuje nudę i uprzyjemnia czas, a co za tym idzie, łączy przyjemne z pożytecznym.

5. Wyjedź za granicę.


Jeśli masz oczywiście taką możliwość. Jadąc na wakacje staraj się wybierać kraje, gdzie będziesz posługiwać się językiem obcym, którego się uczysz. Drogie przedsięwzięcie, ale jeśli masz taką opcję, to z niej skorzystaj. :)

6. Nie bój się zadawać pytań.


Niby ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale także pierwszy krok do uzyskania płynności językowej. Jeśli nie masz lektora, który Cię prowadzi, to pytaj wujka Google!

7. Skup się na tym, co naprawdę jest Ci potrzebne.


Często ucząc się języka skupiamy się na obszarach, które nie są dla nas priorytetowe lub okazują się wręcz zbędne. Dlatego warto ukierunkować naukę w taki sposób, aby to, czego się uczymy było dla nas najzwyczajniej w świecie użyteczne.

8. Nie kop leżącego.


Każdy ma lepsze i gorsze chwile. To dotyczy również nauki języków. Jeśli coś Ci nie idzie, nie zakładaj z góry, że nigdy tego nie pojmiesz. Pamiętaj, że poznawanie języka to dość długi proces, który wymaga od nas systematyczności. Zamiast niepotrzebnie się dołować, powtarzaj sobie, że nie zawsze jest łatwo, ale jest warto... ;)

A na koniec, jak zwykle, moja mantra: 15 minut dziennie systematycznej nauki. To tylko kwadrans, a znacznie ułatwi Ci życie. Warto, prawda? :)



Comments

  1. Warto dużo rozmawiać w języku którego się uczymy :) Nawet jeżeli znamy tylko podstawy, to warto próbować składać zdania i może się okazać, że nie jest tak źle jak nam się wydaje :)

    ReplyDelete
  2. Bardzo przydatne wskazówki ;) Ja bardzo lubię czytać i oglądać ciekawe filmy czy seriale w języku obcym - w ten sposób całkiem przyjemnie uczę się nowych słówek i zwrotów :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wszystko to, co napisałam może wydawać się oczywiste, ale często zapominamy, że te najprostsze rozwiązania są najlepsze. Powodzenia w dalszej nauce języka! :)

      Delete

Post a Comment